W tym kraju wraz z nadejściem lata wraca problem nadmiernej turystyki!

portal tvrepublika.pl,zk 29-06-2024, 19:00
Artykuł
canva.com

Jak pisze serwis eKathimerini, wraz z sezonem wakacyjnym w Grecji na pierwszy plan ponownie wysuwa się kwestia nadmiernej turystyki i zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza najchętniej odwiedzanych Aten i archipelagu Cyklady.

Część Aten opanowali turyści, miejscowi są zmuszeni do wyprowadzki do innych dzielnic, a oferująca kwatery platforma Airbnb rozwija się tam "w niesamowitym tempie" - wymienia Jannis Palaiologos, dziennikarz eKathimerini i przedstawiciel projektu Zrównoważone Cyklady.

W jego ocenie władze nie są wystarczająco świadome tych wyzwań i nie są odpowiednio przygotowane, by poradzić sobie z obserwowanymi zjawiskami.

Na Cykladach, a zwłaszcza na najpopularniejszych wyspach tego archipelagu, sytuacja robi się coraz gorsza: "turystyka staje się monokulturą, ludzie porzucają na jej rzecz tradycyjne zajęcia, wszystko się komercjalizuje" - zaznacza.

Palaiologos zwraca uwagę, że na niektórych wyspach liczba ludności wzrasta w sezonie co najmniej czterokrotnie. Lokalne władze mają trudności ze świadczeniem podstawowych usług, szwankuje infrastruktura: przeciążone są np. zakłady utylizacji odpadów czy system kanalizacji - wymienia dziennikarz. W wielu miejscach palącą kwestią jest też zapewnienie dostaw wody, brakuje personelu medycznego, a mieszkańcy irytują się, bo zajmują miejsce na plaży, stawiając leżaki i oferując je później odpłatnie swoim klientom.

Mieszkańców niepokoi niepowstrzymana eksploatacja środowiska, zatracanie miejscowej kultury czy zanik tradycyjnych zajęć takich jak uprawa ziemi, hodowla zwierząt i rybołówstwo.

Jednocześnie ludzie decydują się np. na komercjalizowanie należących do nich gruntów, bo oznacza to więcej pieniędzy w rodzinnym budżecie - zaznacza dziennikarz. Ziemia sprzedawana jest Grekom z pozostałych części kraju, cudzoziemcom i deweloperom.

Serwis eKathimerini przypomina, że premier Kyriakos Micotakis zapowiedział niedawno ograniczenie liczby statków wycieczkowych odwiedzających popularne greckie wyspy.

"Myślę, że to pierwszy, nieśmiały krok w stronę przyznania, że problem istnieje. (...) W minionych latach usilnie starano się temu zaprzeczać. Podczas wychodzenia z kryzysu dla wszystkich, co zrozumiałe, najważniejsze było przywrócenie wzrostu gospodarczego, inwestycji i odzyskanie utraconych zysków. Ale kiedy ten model rozwoju zaczął wymykać się spod kontroli, podjęcie działań stało się nieuchronne" - uważa Palaiologos.

Zdaniem dziennikarza w kraju pojawiać się będzie coraz więcej przejawów nadmiernej turystyki, a w społeczeństwie będzie narastać niezadowolenie ze sposobu, w jaki ten sektor jest rozwijany.

W pierwszej połowie czerwca grecki rzecznik praw obywatelskich opublikował raport, w którym ostrzegł przed rosnącym zagrożeniem dla środowiska w związku z turystyką oraz zaapelował o reformy. W dokumencie zwrócono uwagę, że gospodarka Grecji w dużej mierze opiera się na turystyce, która odpowiada za prawie 25 proc. potencjału gospodarczego kraju.

Rzecznik zaapelował o zmiany w przepisach, by zmniejszyć zabudowanie wybrzeży i spowolnić wyrąb lasów. Zaapelował też o zwrócenie większej uwagi na zasoby wodne w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę pitną, wodę w basenach i parkach wodnych.

Grecja nie może dopuścić do "wyczerpania swojego potencjału" - zaznaczono.

W 2023 roku Grecję odwiedziło ok. 33 mln turystów, czyli o ok. 5 mln więcej niż rok wcześniej

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy