!!! TV Republika: o godz. 19:30 prezydent Andrzej Duda będzie gościem Michała Rachonia !!!

Portal TV Republika, wch 18-05-2024, 18:15
Artykuł
TV Republika

Dziś o godz. 19:30 w programie "Gość Dzisiaj" Michał Rachoń rozmawiać będzie z prezydentem Andrzejem Dudą. zapraszamy do obejrzenia tego wywiadu!

Głowa naszego państwa składa obecnie wizytę we Włoszech. Wczoraj prezydent Rzeczypospolitej spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. "Omówiliśmy wszystkie najważniejsze tematy, przede wszystkim te dotyczące bezpieczeństwa" - relacjonował Andrzej Duda. Przywódcy rozmawiali też o zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w sobotę, że współpraca między Polską a Włochami układa się bardzo dobrze. Jak podkreślił, Włochy są naszym wielkim partnerem handlowym i militarnym.

Jak przekazał, z Mattarellą omówił również polsko-włoską współpracę militarną. Przypomniał w tym kontekście, że włoskie samoloty patrolują niebo nad wschodnią flanką NATO, zaś włoskie okręty są na Bałtyku. "Polscy żołnierze razem z włoskimi stanowią kontyngent sił NATO na Łotwie, więc współpraca wojskowa pomiędzy Polską a Włochami jest żywa" - powiedział.

Prezydent podkreślił, że polscy piloci, stacjonujący w bazie na Sycylii, pomagają Włochom w patrolowaniu Morza Śródziemnego, zapobieganiu handlu ludźmi oraz nielegalnej migracji. "Współdziałanie pomiędzy nami i w ramach NATO, i w ramach UE jest żywe. O tym także wczoraj rozmawialiśmy z panem prezydentem Sergio Mattarellą" - dodał.

Jednak głównym celem wizyty prezydenta we Włoszech jest udział w obchodach 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, jak mówił Andrzej Duda, wielkiego triumfu polskiego oręża, wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

"Dzisiaj ze wzruszeniem spotkamy się z ostatnimi żyjącymi weteranami 2. Korpusu Armii Polskiej generała Andersa, którzy w bitwie pod Monte Cassino brali udział" - powiedział prezydent Rzeczypospolitej.

Przed obchodami w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie polska delegacja z prezydentem na czele modliła się i złożyła kwiaty przy grobie papieża Jana Pawła II w 104. rocznicę jego urodzin.

Źródło: Telewizja Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy