Ostrzeżenie przed burzami w przeważającej części kraju!

portal tvrepublika.pl,zk 19-06-2024, 11:00
Artykuł
canva.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami w przeważającej części kraju.

Według IMGW ostrzega, że intensywne burze mogą wystąpić w woj. opolskim, śląskim, świętokrzyskim, w południowej części woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, w północnej części woj. małopolskiego i lubelskiego.

W tych częściach polski podczas burz może spaść od 15 mm do 40 mm na metr kwadratowy, a wiatr może osiągnąć nawet 110 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano natomiast dla północnej części woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, a także południowej części woj. wielkopolskiego i podlaskiego.

Tam może spaść od 20 mm do 30 mm deszczu na metr kwadratowy, a wiatr osiągnie 85 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

Źródło: portal tvrepublika.pl, X, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy